Обичате да ходите или да бягате, но климатичните условия не винаги са приятни? Може да е твърде горещо, твърде студено, мокро, хлъзгаво или тъмно… Бягащата пътека предлага решението! С това можете лесно да преместите тренировъчните сесии на открито на закрито и не е нужно да прекъсвате тренировъчния си график, ако времето навън е лошо за известно време. Разбира се, не трябва да купувате първата бягаща пътека, която попаднете. Има различни модели за различни тренировъчни цели. И така- за какво трябва да гледате когато избирате бягаща пътека?
Максимална скорост, наклон и брой програми на бягаща пътека
Какви са вашите тренировъчни цели? Имате ли висока средна скорост? След това изберете бягаща пътека с по-висока максимална скорост. Обичате ли тежките предизвикателства и дали изкачването на хълм е правилният тип тренировка за вас? След това избирате бягаща пътека с опция за ъгъл на наклон. Искате ли много вариации във височината и скоростта по време на вашата тренировка? След това отидете на бягаща пътека с множество тренировъчни програми.
Амортизация
Независимо дали ходите или бягате, всяка стъпка, която правите, се отразява на коленете Ви. Ако бягате по асфалт, имате по-малко амортизация, отколкото върху мека горска настилка. Поради това е важна добрата опора на амортисьорите. Това не се отнася само за маратонките, които носите, но и за бягащата пътека. Имате ли чувствителни колене или стави или използвате бягащата пътека за рехабилитация? Тогава може да поискате бягаща пътека с добро поглъщане на удара.
Подложка за бягане
Въз основа на вашето решение относно амортизацията и поглъщането на удара се прави изборът на правилната постелка. Сцеплението на обувките Ви с постелката също се влияе от постелката. Има различни видове постелки за бягане с различни дебелини и структури.
Ортопедичната постелка (напречен връх) например е по-дебела, има по-груба структура и ви дава по-голямо сцепление. Диамантената изтривалка е по-луксозна изтривалка с диамантена структура и по-гладка повърхност. Ако изберете пясъчната подложка, тогава имате добра, достъпна подложка със зърнеста структура.
Висок ли си или малко по-нисък? Това също може да повлияе на избора на постелка за бягане. За по-високи хора тясната постелка може да се почувства клаустрофобична, карайки Ви постоянно да гледате надолу, за да видите дали все още сте на път.
Дръжки
Повечето бягащи пътеки имат дръжки, така че да имате за какво да се хванете, докато бягате. Някои бягащи пътеки имат и странични дръжки. Това е идеално, ако имате проблеми с мобилността, имате затруднения с баланса си или се възстановявате от нараняване.